PEH v péči o vlasy? Jsou důležité?

Ahoj!

Co se vlasové péče týče, přijde mi, že každý začínající vlasový maniak užívá vyživující produkty obsahující velice podobnou směs složek. Jedná se hlavně o proteiny, změkčovadla a zvlhčovadla, kterým se obecně říká PEH, podle počátečních písmen těchto složek v angličtině. Pokud chcete tyto složky užívat co nejefektivněji, musíte vědět, jak s nimi pracovat a jak vybalancovat jejich účinky.

Rovnováha PEH ve vlasové péči

Pokud jsou vašim cílem upravené a zdravě vypadající vlasy, pak je pro vás nejlepší užívat produkty s vysokým obsahem PEH s optimální rovnováhou jednotlivých složek, jelikož je důležité, aby se doplňovaly a ne proti sobě bojovaly. Je důležité i pořadí, v jakém složky budete na vlasy aplikovat. Měli byste začít proteiny, pokračovat zvlhčovadly a končit změkčovadly.

Proteiny v péči o vlasy

Proteiny jsou aminokyseliny a biomolekuly odpovědné za vlasovou strukturu. Jejich hlavním úkolem je zajistit vlasům optimální strukturu, posílení a zkrášlení. Proteiny jsou podskupin makromolekul tvořených aminokyselinami a dělí se podle své velikosti a struktury. Aplikace proteinů v rámci vlasové péče je spojena s vlasovou porozitou. Nízká porozita je spojena se ztrátou objemu při aplikaci proteinů. Ve většin případů můžete nalézt proteiny ve struktuře vlasových masek či vlasových kondicionérů. Některými populárními proteiny jsou hedvábí, kolagen, keratin, elastin a pšeničné proteiny.

RADA: Dávejte si pozor na množství proteinu, který si na vlasy aplikujete. V případě, že použijete proteinu příliš se mohou vlasy snadno uzlit a jejich česání tak může z ničeho nic dělat větší problém, než obvykle. Vlasy mohou být díky působení proteinů křehké.

Změkčovadla v péči o vlasy

Změkčovadla zbraňují ztrátám vody z vnitřní struktury vlasů a zajišťují tak optimální hydrataci, posílení struktury a ochranu před poškozením. Aplikace změkčovadel by měla odpovídat stavu vlasů. Jinými slovy, když je množství změkčovadel adekvátní, můžete očekávat lesklejší a hebčí vlasy. Každodenní práce s vlasy by také měla být násobně snazší.

Změkčovadla nalezneme v mnohých potravinách (máslo, slunečnicový olej, olivový olej) a zkrášlujících produktech. Zkrášlující produkty obsahující změkčovadla zahrnují oleje, masky a kondicionéry. Za změkčovadla se berou arganový a kokosový olej, máslo shea, silikony, parafinový vosk.

RADA: Vlasy, které jsou příliš často vystaveny kosmetickým složkám se změkčovadly mohou vypadat mastně a nevzhledně.

Zvlhčovadla v péči o vlasy:

Zvlhčovadla jsou hygroskopické složky, jejichž hlavním úkolem je k sobě přitahovat molekuly vody a ukládat je ve struktuře vlasů. Pokud změkčovadel vlasy nemají dostatek, začnou vodu přijímat z okolí, což znamená z kůže, a vzduchu, což vede ke kadeření a vysušování vlasů.

Aplikace změkčovadel je závislá na počasí a vlhkosti vzduchu. Pokud je počasí pod psa, neměli byste užívat zvlhčovadla a naopak.

Objevují se v kosmetických produktech pro péči o vlasy, které lze koupit v klasických drogeriích. Nejpopulárnějšími zvlhčovadly jsou urea, hyaluronová kyselina, glycerin, d-pantenol a aloe.

RADA: Po každé aplikaci zvlhčovadla na vlasy byste měli pokračovat aplikací změkčovadla, aby se vlasy následně vysušily.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *