Nejlepší léčba problémů s vlasy: péče o pokožku hlavy. Vše, co o ní musíte vědět

Většina z vás ví, že vhodná péče o vlasy má svůj základ v péči o pokožku hlavy. Šampony a kondicionéry samy o sobě nejsou dostatečné k zajištění krásných a zdravých vlasů. Proto si dnes popovídáme o péči o pokožku hlavy, kterou můžete provádět i z pohodlí domova. Metody péče o pokožku, které ve většině případů zahrnují bylinné extrakty, dokáží posílit folikuly vašich vlasů. Pojďme se podívat na ty nejlepší léčebné kúry a na to, jak si připravit vlastní “elixír” pro péči o pokožku hlavy. 

Co je to péče o pokožku hlavy?

Nejprve trochu teorie. Zcela obecně se jedná o aplikaci kondicionéru či krému na vlasy a pokožku hlavy. Díky jeho tekuté konzistenci se lépe aplikuje za pomoci stříkačky, pipety či atomizéru. Samozřejmě má krém na pokožku hlavy i další charakteristické vlastnosti, nejenom tekutou konzistenci. Produkt užívaný pro péči o pokožku má specifické složení. Většina těchto produktů jsou směsi bylin a rostlinných extraktů, někdy v kombinaci s přírodními oleji.

Produkty užívaný pro péči o pokožku hlavy se musejí po aplikaci opatrně vmasírovat. Tato terapie tak kombinuje efektivitu samotného produktu s blahodárnou masáží pokožky hlavy. To vede ke zlepšení oběhu a k výživě. Kromě toho, když pomůžeme živinám penetrovat pokožku hlavy efektivněji, začnou mazové žlázy také lépe fungovat a výsledkem je tak vlasový růst. Samozřejmě, že každý typ bylinky užitý v produktu zajišťují specifický účinek. Hlavním důvodem péče o pokožku hlavy je podpora folikul a zajištění dostatku živin.

Výhody péče o pokožku hlavy

  • Vyživení pokožky
  • Regulace tvorby mazu
  • Podpora růstu vlasů
  • Redukce vypadávání vlasů
  • Dodání kyslíku vlasovým folikulům
  • Zintenzivnění účinku dalších vlasových produktů
  • Hydratace pokožky hlavy
  • Redukce množství lupů
  • Dodání objemu vlasům

Která metoda péče o pokožku se nejvíce hodí právě mně?

Dobrý produkt pro péči o pokožku hlavy je ten, který neobsahuje žádné syntetické složky. Pamatujte, že je nutné aplikovat tento produkt po celé délce vlasů, včetně té “mrtvé” části, která nám čouhá nad pokožku hlavy, stejně tak té “živé”, která je schovaná pod pokožkou. Tyto produkty by měly být bezpečné a šetrné pro naši pokožku.

Vždy si tak kontrolujte seznam ingrediencí daného produktu předtím, než si jej pořídíte. Snažte se vyhnout vysušujícím alkoholům, které ve složení nemají co dělat, těžkým silikonům a parabenům. Čím více přírodních složek daný produkt má a čím kratší je výčet ingrediencí, čím lepší je daný krém na pokožku hlavy. Věřte mi, mám s tím zkušenosti.

Byť to může znít zvláštně, existuje skupina “hodných” alkoholů, které fungují jako takový portál pro všechny živiny. Tyto alkoholy také nahřívají pokožku hlavy, čímž jí umožňují pojmout více živin stimulací průtoku. A díky nim si tak dokáže produkt, který užíváte, najít cestu až do hluboké struktury vlasů. Zde je výčet alkoholů, kterých byste se neměli bát: acetyl alkohol, behenyl alkohol, propylen glykol, lanolin alkohol, lauryl alkohol, myristyl alkohol, glycerin, sorbitol, stearyl alkohol.

Kdy a jak bychom měli aplikovat produkty pro péči o pokožku hlavy?

Existují tři metody péče o pokožku. Vše záleží na vašich preferencích a na typu krému na pokožku, který užíváte. Např., pokud chcete své vlasy vystavit domácí a přírodní péči o pokožku, můžete tak činit jak často jen chcete. Tento princip již ale nelze aplikovat na produkty zakoupené v obchodech. Stačí následovat instrukce na balení. Já mám radši domácí péči, kterou užívám před mytím vlasům (nechám 30 minut působit).

Alternativní technika závisí na aplikaci krému na pokožku hlavy po mytí vlasů. Celou proceduru tak provedete ještě tehdy, kdy jsou vaše vlasy vlhké, či vysušené ručníkem. Tento typ péče o pokožku je šetrnější a produkty není potřeba vymývat.

Třetí způsob je aplikace produktu na suché vlasy. Tímto budete chránit vlasy před poškozením a pomůžete s výživou pokožky. Kromě toho je pravděpodobné, že produkty zajistí lifting vlasům a dodají jim objem. Můžete je užívat každý den, jelikož se jedná o kvalitní stylingové produkty.

Jak dlouho by měla kúra trvat? Kdy mohu očekávat první výsledky?

Samozřejmě, že frekvence aplikace produktu, záleží na stavu vašich vlasů. Asi vás nepřekvapím, když vám řeknu, že čím poškozenější vlasy jsou, tím delší bude celý proces péče o ně. Obecně byste se měli zaměřit na vaše vlasy a jejich potřeby. Zaměřte se i na změny jejich struktury po aplikaci produktu. Já nejdříve aplikovala produkty před mytím hlavy a ráno, když byly vlasy suché. Poté jsem frekvenci snížila na aplikaci jednou týdně a někdy dokonce dvakrát měsíčně.

Existuje ale časové omezení, které bych měla zmínit. Pamatujte, že léčebná kúra by neměla trvat kratší dobu, než 3-4 týdny. Nenechte se také odradit dlouhým čekáním na výsledky. Po pár dnech se vaše vlasy zkrátka nezkrášlí.

Nejlepší péče o pokožku hlavy pro rychlejší růst vlasů a dodání živin

Vím, že už možná zním jako zaseknutý kazeťák, ale celá tahle problematika je značně individuální. Metoda péče o pokožku, která bude fungovat právě u vás, závisí na typu a stavu vašich vlasů, jejich porozity a také na vaší pokožce. Některým plně stačí olejová péče o pokožku a poškozené vlasy, jiní sahají po bylinné přípravky a jiní redukují množství vyprodukovaného mazu za pomoci krému s jojobovým olejem.

Také bych měla zmínit, že v případě jemných a na poškození náchylných, či barvených vlasů může být bylinný produkt nevhodný, jelikož je vcelku hrubý a může zanechávat na vlasech matný efekt. Vyplatí se proto hledat produkty 2v1, kondicionéry a krémy, které také zintenzivňují barvu vlasů. Příkladem může být krém s heřmánkem pro světlé vlasy a produkt s kávou pro vlasy tmavé.

Jste fanouškem péče o pokožku hlavy? Jaké produkty preferujete? Jsou to ty domácí, nebo ty z drogerie? Dejte mi vědět do komentářů!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *